Papírenská výroba a obchod

Prázdný

Celkem: 0,00 Kč

Eduard Held muzeum

Papírenská výroba v Zákupech trvá nepřetržitě od roku 1884 a je po papírně ve Velkých Losinách nejstarší produkcí u nás. Je také jedinou a poslední svého druhu v Evropě, neboť všechny podobné zahraniční společnosti skončily činnost kvůli levnému čínskému dovozu do Evropy po roce 2000. Po právu jsme proto byli Ministerstvem kultury České republiky zařazeni 21. prosince 2017 do „Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky“.

Naši unikátní historii můžete od 31. května 2008 shlédnout v soukromém firemním muzeu v sídle firmy na Náměstí Svobody v Zákupech.

Zhruba v hodinové prohlídce absolvujete všeobecný výklad nebo podle zájmu tři zaměřené okruhy:

  • historii výroby masopustního a karnevalového zboží v Zákupech od roku 1884 do současnosti
  • expozici „mizejícího času“, zobrazující život sudetských Němců do roku 1946
  • expozici historie vojenského letiště Hradčany u Mimoně a vzniku pěšího praporu 71 československých parašutistů v Zákupech

Pokud přidete s malými dětmi, výklad uzpůsobíme jim. Mohou se navíc vyfotografovat v maskách svých dětských hrdinů nebo v obřích nasazovacích hlavách.

OTEVÍRACÍ DOBA

Pondělí až pátek:
Začátek prohlídky vždy v celou hodinu
9, 10, 11, 13 a 15 hod. pro jednotlivce.
Organizované zájezdy a skupiny se mohou objednat předem na každou celou hodinu počínaje 8. a konče 16. hodinou.
Sobota, neděle a státní svátky jen po předchozí domluvě!

Muzeum je 23.7.-31.7.2022 z technických důvodu zavřené!

 

Bližší informace na telefonech 724 265 387, 487 857 264 nebo e-mailu info@pvozakupy.cz. Po příchodu zavolejte na jedno z uvedených telefoních čísel a my si vás u vchodu vyzvedneme. Abychom se vám mohli plně věnovat (zvláště pokud jedete zdaleka), ověřte si u nás, zda nemáme na určitý termín již objednán zájezd nebo školní výpravu.

KREATIVNÍ DÍLNA

Tvořiví návštěvníci a děti si mohou celoročně zakoupit polotovar masky a v naší dílně si jej podle své fantazie namalovat. Sezónně si mohou vyzdobit před Velikonoci velká papírová vejce nebo na podzim postavit papírového draka.
Pro školy a podobná zařízení nabízíme program zahrnující prohlídku expozice karnevalu s možností namalování vlastní masky s odbornou pomocí. Program můžete spojit s návštěvou místního zákupského zámku a zámeckého parku (pro děti se na zámku pořádají prohlídky v doprovodu pohádkové babičky).

 

PŘIJEDEME K VÁM S WORKSHOPEM A PŘEDNÁŠKOU

Nejen pro vzdělávací zařízení nabízíme možnost malování masek a přednášek na téma masopust přímo u vás. Seznámíme vás zajímavou formou s historií masopustu na našem území, s historií výroby masopustního zboží v Zákupech a se soužitím Čechů a Němců v příhraničí. Připravíme pro vás polotovary masek k namalování, můžeme připravit i výtvarné potřeby. Vše se pokusíme uzpůsobit vašim požadavkům.     

PROJEKT 5 CEST

Od roku 2014 jsme zapojeni do projektu "5 cest", který nabízí návštěvníkům zdejšího regionu unikátní způsob, jak aktivně a zblízka poznat tento krásný kraj. Na pěti různých cestách objevíte řadu témat a fenoménů. Více informací naleznete na webových stránkách www.5cest.cz

VYDÁVÁME PUBLIKACE A TISKOVINY

U nás lze zakoupit dvojjazyčnou knihu "Zlá léta"  pojednávající o životě lidí na Zákupsku v letech 1938-1946 jejíž autorem je Zdeněk Rydygr. Stejnojmenný autor vydal dále dvojjazyčnou brožuru o historii zdejší manufaktury "Historie výroby vánočního, masopustního a karnevalového zboží v Zákupech". V příloze níže jsou k přečtení Zákupské rozhledy - nezávislý občasník o dění v Zákupech, taktéž z dílny pana Rydygra.

 

 Za podpory Libereckého kraje jsou od roku 2017 v rámci programu: Podpora rozvoje cestovního ruchu v Libereckém kraji č.7,6 pořádány workshopy a prohlídky muzea.

Fotografie: Workshop na zámku Horní Libchava uskutečněný v roce 2018.